Hakkımızda

Gastronomi ve mutfak sanatları, yiyecek ve yeme-içme bilimi olmanın yanında, bir sanat ve kültür felsefesini de içinde barındırmaktadır. Gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerin pratik yaparak deneyim kazanması ve sektörü tanıyıp işletmelerde deneyimlerini pekiştirmesi için staj yapmaktadırlar. Bölümümüzün esas amacı alanda gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek yönetici adaylar yetiştirmektir. Dört yıllık lisans programı süresince yiyecek – içecek servisi, yönetimi ve otomasyonu, maliyet muhasebesi, yemek pişirme teknikleri, gıda teknolojisi ve mevzuatı yemek ve kültür konularında eğitim verilmektedir. Bölümün diğer bir amacı da zengin yerel ve ulusal mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Bölüm de İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca ek dil olarak öğretilmektedir. Klasik yemek pişirme teknikleri, Fransız, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Uzakdoğu mutfakları ve Modern mutfak teknikleri uygulamalı olarak verilmektedir. Pastacılık ve çikolata hazırlama teknikleri, şarap bilimi, dünya mutfakları gibi derslerin yanında öğrencilere yaratıcı yemek pişirme,  beslenme ilkeleri, yemek süsleme sanatı gibi teorik derslerle mutfak sanatı ve kültürünü değişik perspektiflerle derinlemesine uygulamalı  ve   teorik   olarak inceleyeceklerdir. Yeme  içmenin bir sanat olduğuna inanılan programda temel estetik ve sanat eğitimi, etkinlik yönetimi, girişimcilik gibi alanlarda da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Misyon

Fakültemizin öncelikli amacı, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayabilecek çağdaş, bilimsel ve kaliteli bir eğitim öğretim sağlamak suretiyle turizm sektörü için nitelikli yönetici adayları yetiştirmektir. Fakültemizin ikinci amacı, turizm alanında kaliteli, güncel ve uygulamaya dönük bilimsel ve sektörel araştırmalar yaparak turizm sektörünün gelişimine yönelik çözümler üretmektir. Fakültemiz, toplumun her kesiminde alana yönelik üretilen bilgilerin kullanılmasını ve uygulanmasını sağlamak için eğitim ve danışmanlık hizmetleri vererek toplumun gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Fakültemizin üçüncü amacı ise, projeler üreten yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde toplantılar düzenleyen, girişimci ve nitelikli turizm profesyonelleri yetiştirerek tercih edilebilirliğini arttırmaktır.

Vizyon

Turizm sektörü ve akademik alanda yetiştirdiği nitelikli bireylerin işverenler tarafından öncelikli olarak tercih edilen ve gerçekleştirdiği bilimsel çalışma ve faaliyetler ile ulusal ve uluslararası alanda adını duyuran ve alanda ön sıralarda yer alan bir eğitim öğretim kurumu olmayı öngörmektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Manavgat MATSO Turizm Fakültesi 07600 Manavgat–Antalya
Tel: 0 242 742 70 25
Tel: